Wizyta Patronażowa Fizjoterapeuty: Wszystko, co musisz wiedzieć.

Czym Jest Wizyta Patronażowa Fizjoterapeuty?

Pierwsze tygodnie po narodzeniu dziecka to wyjątkowo trudny czas dla rodziców, którzy dopiero uczą się nowej roli. Właśnie z myślą o nich, polska służba zdrowia wprowadziła wizyty patronażowe. Kojarzone są one głównie z odwiedzinami położnej czy lekarza pediatry w domu, ale coraz większą popularność zyskują patronażowe wizyty fizjoterapeutyczne.

Wizyta taka ma na celu pomoc rodzicom w identyfikacji i odpowiedniej reakcji na potencjalne zaburzenia rozwoju motorycznego dziecka. Fizjoterapeuta doradza w kwestii pielęgnacji noworodka, pokazuje jak stymulować jego rozwój psychomotoryczny i przede wszystkim uczy prawidłowych technik podstawowej pielęgnacji, które mają bezpośredni wpływ na rozwój malucha.

Jak Przebiega Wizyta Patronażowa Fizjoterapeuty?

Podczas wizyty, która odbywa się w domu rodziny, fizjoterapeuta analizuje otoczenie dziecka, doradza jak korzystać z przedmiotów i mebli do zabawy oraz ćwiczeń z maluchem. Wizyta rozpoczyna się od oceny rozwoju motorycznego noworodka, omówienia uwarunkowań prawidłowego rozwoju i możliwych zaburzeń.

 

Następnie fizjoterapeuta zapoznaje rodziców z zasadami prawidłowej pielęgnacji, prezentując techniki prawidłowego podnoszenia, odkładania, przewijania, kąpania i karmienia dziecka. Na koniec przeprowadza zabawy wspierające prawidłowy rozwój, pokazując jak dopasować środowisko do potrzeb dziecka.

 

Jakie Są Korzyści z Wizyty Patronażowej Fizjoterapeuty?

Pierwszą korzyścią jest spokój rodzica, który dzięki konsultacji z fizjoterapeutą ma pewność, że robi to, co jest najlepsze dla swojego dziecka. Poza tym wczesna wykrywalność różnych zaburzeń, które mogłyby utrzymywać się dłużej i wymagać bardziej intensywnej terapii w przyszłości, to kolejny plus. W niektórych przypadkach może to nawet prowadzić do szybkiego wykrycia poważnych chorób, co z kolei umożliwia włączenie odpowiednich programów lekowych czy rehabilitacyjnych.

 

Czy Warto Skorzystać z Wizyty Patronażowej Fizjoterapeuty?

Czy rozwój medycyny i nasze coraz większe zapotrzebowanie na informacje odbierają nam urok rodzicielstwa? Być może. Ale wizyta patronażowa fizjoterapeuty to nie jest tylko strumień zaleceń. To również okazja do nauki, zrozumienia i skupienia na tym, co najważniejsze – zdrowiu i rozwoju naszego dziecka. W epoce, kiedy jesteśmy bombardowani poradnikami i opiniami specjalistów, profesjonalne wsparcie może być nieocenione. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego dystansu. Nikt nie jest idealny, a nauka to proces – często małymi krokami poznajemy siebie jako rodziców.

 

Zapraszam do kontaktu i umówienia wizyty. 

Jagoda Miszkowska, Fizjoterapeutka Dziecięca metody NDT-Bobath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *